© Jacek Bocheński
Warszawa 2009 - 2014
All rights reserved

e-mailBy odszukać konkretny tekst znajdujący się w serwisie, prosimy korzystać z menu kategorii, znajdującego się u góry, na początku strony internetowej

* * *

Materiały (w szczególności: zdjęcia, teksty, multimedia, elementy grafiki) zawarte na niniejszej stronie i jej podstronach chronione są prawem autorskim (na mocy: Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp. wymaga zgody. Dotyczy to przede wszystkim materiałów pochodzących od osób trzecich (np. zdjęć z Agencji Fotograficznych).

Użycie treści strony "jacekbochenski.blox.pl", poza materiałem zdjęciowym jest dozwolone i pożądane. Każde inne niż prawnie dozwolone użycie treści (np. prawo cytatu lub powielanie do celów prywatnych), również w formie elektronicznej wymaga wcześniejszej pisemnej zgody posiadacza praw. Zapytania w tej sprawie należy kierować do administratora strony.
piątek, 25 września 2015
AKTUALNOŚCI: wrzesień 2015 r.

 

Prawo do kultury


Z inicjatywy  Sejmowej  Komisji Kultury i Środków Przekazu odbyła się 24
września w Sejmie debata publiczna  "Prawo do kultury". Zaproszony gość,
Jacek Bocheński, mówił m.in. o realizowanym faktycznie prawie do braku
kultury w życiu prywatnym, polityce, mediach, Internecie, o "prawie do
grubiaństwa, lżenia i szczucia, mylonym  z demokracją i wolnością słowa",
także o "prawie do sobkostwa", które bywa mylone z liberalizmem.  Udało się
zrealizować "prawo do barbarzyństwa". Widzimy  to w kampanii wyborczej i
ostatnio w związku z uchodźcami. Ludzie czerpiący w walce politycznej
korzyść z  braku  kultury chcą w ten sposób robić  polityczne kariery.
"Życie pod  rządami takich ludzi będzie piekłem" zakończył Bocheński. 

 


 

12:42, jacekbochenski , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 25 sierpnia 2015
AKTUALNOŚCI: sierpień 2015 r.

 

 

21 sierpniaJacek Bocheńskiwystąpił na antenie Radia TOK FM  wraz z Haliną Bortnowską,  profesorem Michałem Kleiberemn  i prowadzącym audycję Stefanem Bratkowskik jako uczestnik rozmowy "o przyzwoitości ".

12:06, jacekbochenski , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
piątek, 31 lipca 2015
AKTUALNOŚCI: lipiec 2015 r.

Podziękowanie

 

W związku z 89 rocznicą urodzinJacek Bocheńskinapisał na Facebooku:

 

DZIĘKUJJĘ

Drodzy Przyjaciele, Szanowni Znajomi z Facebooka,  Wszyscy Mili Ludzie! Nawet nie wiecie, jak jesteście mili. Serdecznie dziękuję Wam za to, że wyraziliście dobre uczucia i złożyli mi życzenia z  okazji kolejnych urodzin.  A było już tych urodzin tyle, że stały  się chyba  okropnie nudne. Dlatego jestem głęboko  wdzięcznym wszystkim osobom , które niczym nie zrażone objawiły pragnienie , żebym to nudziarstwo powtarzał w zdrowiu i nieustającej młodości do stu lat i dłużej. Ale szczególnie wdzięczny jestem tym, którzy dołączyli  pochwałę lub słowa otuchy, nawet inspiracji na te dalsze młode lata, jak między innymi lektor moich książekTomasz Fiałkowski, ksiądz Andrzej Luter, Robert Krzysztoń, Piotr Kwiatkowski , Nina i Gienek Smolarowie oraz pamiętająca o mnie zawsze  Irit  Amiel z Izraela. 

11:49, jacekbochenski , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 11 czerwca 2015
AKTUALNOŚCI: czerwiec 2015 r.

 

 Ojciec i syn

 "Garść wierszy" Tadeusza Bocheńskiego (1895-1962)  z "Komentarzem" syna Jacka i fragmentami eseju "Odmieniec" przedrukowanymi z książki  "Zapamiętani" (WAB 2013) opublikował portal  www.pisarze.pl

 * * *

 Jazda z dopalaczem (http://blogii.blox.pl/html)

ukazała się w "Gazecie Wyborczej"  11 czerwca.

20:21, jacekbochenski , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 07 maja 2015
AKTUALNOŚCI: maj 2015r.

Zakończenie Blogu

  Blog Jacka Bocheńskiego publikowany z przerwami od roku 2009 został przez autora zamknięty. Rozdział końcowy pt. EPI(B)LOG  dostępny jest od  8 maja 2015.Kliknij Blog w menu na STRONIE GŁÓWNEJ.

 * * *

 Pierwsza jaskółka

 Zmartwionym sympatykom Blogu, którzy po jego zamknięciu okazali w różny sposób zaniepokojenie i żal,  wzruszony autor serdecznie dziękuje . Znany im dotychczas Blog został rzeczywiście zakończony "Epi(b)logiem" i w tej sprawie nic się już nie zmieni. Ale z wiosną budzi się zawsze możliwość jakiegoś nowego życia. Będzie inne nowe życie.  Oczywiście, jedna jaskółka nie czyni jeszcze wiosny.

* * *

Drugi Blog

 13 maja 2015 powstał Drugi Blog (Bog II) 

 Oto link do Blogu II

 http://blogii.blox.pl/html

Blogu II proszę nie szukać na STRONIE GŁÓWNEJ w poprzednim Blogu, obecnie zakończonym.

 * * *

Ikar 2015

 Honorowa Nagroda Warszawskich Targów Książki  została przyznana Jackowi Bocheńskiemu i wręczona mu podczas uroczystości otwarcia tegorocznych targów na Stadionie Narodowym 14 maja 2015.  

* * *

Wołanie topielicy

tak zatytułowaną, pochodzącą z roku 1997  wypowiedzią Jacka Bocheńskiego o etyce mediów otwiera swój najnowszy 250 numer porta www.pisarze.pl

 * * *

 Tekst z Drugiego  Blogu  w "Gazecie"

 "Jazda po pijanemu" (p. Blog II) ukazała się również w "Gazecie Wyborczej" z 22 maja 2015

* * *

 

Całość "Zadumy i tabu"

 

Pełny tekst eseju Jacka Bocheńskiego "Zaduma i tabu", wygłoszonego w skrócie na  konferencji  w listopadzie 2014, ukazał się obecnie w książce "Pamięć i odpowiedzialność - Dziedzictwo Jana Karskiego ". Jest to zbiór wszystkich tekstów konferencji , wydany przez Fundację Edukacyjną Jana Karskiego, pod redakcją Eugeniusza Smolara. 
 

 

 

 

14:51, jacekbochenski , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
sobota, 08 listopada 2014
AKTUALNOŚCI: listopad 2014 r.

 

"Antyk po antyku" wznowionyW serii  "Kolekcja 20-lecia" ukazało się nakładem "Świata Książki" nowe wydanie "Antyku po antyku" . Pierwsze w innej szacie  graficznej wyszło w roku 2010. * * *

Zaduma i tabu

 

"Gazeta Wyborcza" w sobotnio-niedzielnym  "Magazynie Świątecznym" z  8-9 listopada zamieściła esej Jacka Bocheńskiego "Zaduma i tabu" pod dodanym tytułem redakcyjnym "Ta wina nie ciąży na Polsce". Tekst został uprzednio odczytany przez autora na konferencji "Jan Karski - pamięć i odpowiedzialność" , zorganizowanej przez Fundację Edukacyjna Jana Karskiego i Muzeum Historii Polski na Uniwersytecie Warszawskim 5-6 listopada. Jest to część obszerniejszego eseju , który ukaże się w książce przygotowywanej przez Fundację do druku

14:27, jacekbochenski , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 04 sierpnia 2014
AKTUALNOŚCI: sierpień 2014 r.

"Stan po zapaści" na Ukrainie

Powieść Jacka Bocheńskiego, wydana po raz pierwszy w polskim podziemiu (Niezależna Oficyna Wydawnicza NOW, 1987) i  przeczytana przez autora na antenie Radia Wolna Euroopa (1988) ukazała się w przekładzie na język ukraiński Wiktoira Dmitruka.

Jest to już piąta książka Bocheńskiego opublikowana przez lwowskie wydawnictwo Piramida.

17:00, jacekbochenski , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
sobota, 05 lipca 2014
AKTUALNOŚCI: lipiec 2014 r.

 

 

Od poniedziałku do piątku

w radiowej "Dwójce" o 11:45   

 

 

 

O podróżach i napisanych w ich następstwie książkach opowiada Jacek Bocheński w "Zapiskach ze współczesności" (Polskie Radio, "Dwójka").

 

posłuchaj audycji w Internecie:

 

http://www.polskieradio.pl/8/380/Artykul/1182199,Afryka-i-reszta-swiata-Odyseje-Jacka-Bochenskiego

 

Czwart odcinek o wyspie Rodos i "Kaprysach starszego pana" w czwartek 24 lipca,  godz. 11:45. 
 

  

   

* * *Teraz poderżną wam gardziołka.

 Dane proszę wpisać

 

Pod takim tytułem eesej Jacka Bocheńskiego o "Dziennikach" Goebbelsa opublikowała "Gazeta Wyborzca" ("Magazyn świątecznuy", 5-6 lipca

2014). 


 

 11:46, jacekbochenski , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 05 maja 2014
AKTUALNOŚCI: maj 2014 r.

 "Znak" recenzuje "Zapamiętanych"

 

Bocheński opowiada o pisarzach w straszliwych czasach  (…) Nie próbuje jednak nikogo usprawiedliwiać, osądzać ani oceniać - pisze Anna Arno w krótkiej recenzji zatytułowanej Po śmierci  (miesięcznik "Znak"  nr 70).

18:09, jacekbochenski , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
piątek, 11 kwietnia 2014
Aktualności : kwiecień 2014 r.

 Trylogia rzymska po ukraińsku

Wydaniem "Tyberiusza Cezara" w przekładzie Igora Andruszenki lwowska Piramida ukończyło pełną edycję trylogii rzymskiej po ukraińsku.

 

 

 15:14, jacekbochenski , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 24 marca 2014
Aktualności : marzec 2014 r.

Jak pan myśli? Wojna będzie?

"Gazeta Wyborcza " z 22-23 marca 2014 opublikowała  pod powyższym tytułem teksty Jacka Bocheńskiego Czas, Przemówienie, Transformacja, Interwencja, Palec, Nastrój, Następstwa .

 

* * *

Recenzja w "Zeszytach Literackich"

 

Każdemu stara się oddać , co jego, Bogu, co boskie, cesarzowi, co cesarskie, człowiekowi, co ludzkie (…). Podstawową metodą Jacka Bocheńskiego jest empatia - pisze o "Zapamiętanych" Janusz Drzewucki  w 125 numerze "Zeszytów Literackich" (wiosna 2014).

 

22:07, jacekbochenski , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 04 lutego 2014
Aktualności: luty 2014 r.

"Zapamiętani" w radiowej Dwójce

 

6 lutego  w "Notatniku Dwójki" nadana została  półgodzinna rozmowa Witolda Malesy z autorem  ilustrowana fragmentami książki czytanymi przez Adama Baumana.  

[aby posłuchać  rozmo[wy,  kliknij link]: 

http://www.polskieradio.pl/8/1594/Artykul/1042472,Wspomnienie-o-pokoleniu-ktore-leczylo-sie-z-komunizmu

* * *

Boni czyta "Zapamiętanych"

 

Jakże brakuje nam mistrzów słowa, którzy potrafiliby opisać nie tylko czas, którego doświadczamy, ale całą międzyepokę, w jakiej żyjemy, rozumiejąc istotę ciągłego przejścia, jakie towarzyszy światu  - pisze krytyk literacki, były minister administracji i cyfryzacji Michał Boni w felietonie "Śmierć Plejady".

http://www.wykop.pl/ramka/1851334/michal-boni-smierc-plejady-wszystko-co-najwazniejsze

 Od pośpiesznych (…) ale intelektualnie płaskich diagnoz  woli czytać "Zapamiętanych" Jacka Bocheńskiego. Dość ma celebrytów szybko odpowiadających na szybko zadawane pytania, z których nic nie wynika.  

18:31, jacekbochenski , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
sobota, 01 lutego 2014
Aktualności: luty 2014 r.

"Tygodnik Powszechny" przedstawia "Zapamiętanych"

 

Jest to opowieść o polskiej kulturze doby powojennej - pisze Lektor w recenzji p.t.  "Napisz o mnie" (TP nr 5 z 2 lutego 2014) - Szkice o Tadeuszu Borowskim ("Samobójca"), Arnoldzie Słuckim ("Prorok"), Wiktorze Woroszylskim ("Pryszczaty"), Leszku Kołakowskim ("Bezwyznaniowiec") i Andrzeju Braunie ("Mówca"), ale także o Andrzeju Kijowskim ("Ironista") i Zbigniewie Herbercie ("Poeta") należą do najważniejszych.  

http://tygodnik.onet.pl/kultura/lektor-o-ksiazce-jacka-bochenskiego/t3mgc
23:42, jacekbochenski , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 28 stycznia 2014
Aktualności: styczń 2014 r.

O Bocheńskim w Berlinie

 

Wykład w języku niemieckim p. t. "Między cenzurą a wolnością. Droga Jacka Bocheńskiego do antyku" wygłosiła 20 stycznia 2014 na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie prof. dr hab. Katarzyna Marciniak z Wydziału Artes  Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, autorka m.in. "Mitologii greckiej i rzymskiej" i "Mojej pierwszej mitologii" (dla dzieci). Trylogia Rzymska Bocheńskiego to chyba jedno z najdłużej powstających dzieł cyklicznych w literaturze świata - mówiła prof. Marciniak. - Prawie 50 lat. Dzięki upływowi czasu i obranej przez Bocheńskiego drodze do antyku można jego trylogię o starożytności czytać jak przewodnik po historii współczesnej i naszej mentalności. 

      

* * *

"Gazeta Wyborcza" wydrukowała "Głosy"

 

Na drugiej stronie "Gazety Wyborczej" z 28 stycznia 2014 ukazał się z nadtytułem "Do Jurija Andruchowycza" odcinek Blogu Jacka Bocheńskiego p.t. "Głosy".

12:49, jacekbochenski , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 10 grudnia 2013
Aktualności: grudzeń 2013

"Pamięć odmieńców" - esej Michnika o "Zapamiętanych"

 

Jacek Bocheński (…) nie farbuje swojej biografii, nie ucieka w przemilczenia i fałsze - pisze Adam Michnik w sobotnio-niedzielnej "Gazecie Wyborczej" z  21-22 grudnia 2013. (…) W tym inteligencie tkwił zawsze duch "odmieńca", który chodził własnymi ścieżkami…

* * *

 

Rozmowa o "Zapamiętanych" w Domu Literatury

 

W ramach "Biesiady literackiej" zorganizowanej 19 grudnia 2013  przez warszawski oddział SPP Wacław Holewiński przeprowadził rozmowę z Jackiem Bocheńskim o "Zapamiętanych" i odczytał fragment książki. 

 

* * *

Po kadencji w ZAIKS-ie 

7 grudnia 2013 Jacek Bocheński zakończył czteroletnią kadencję jako Przewodniczący Rady Stowarzyszenia ZAiKS.

19:09, jacekbochenski , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 05 listopada 2013
Aktualności: listopad 2013 r.

"Zapamiętani" już dostępni

 

Długo oczekiwana, po początkowych trudnościach w PWN wydana przez W.A.B.  książka Jacka Bocheńskiego "Zapamiętani" (rzecz z pogranicza literatury faktu i eseistyki o ważnych ludziach w biografii autora) pojawiła się  w księgarniach.

 

Zobacz też poniżej: Aktualności: kwiecień 2013 r., w nich - Bocheński w Radio Café, "Czy literaturze potrzebna jest książka"  .


*   *   *

Jeszcze o najnowszej książce Karola Modzelewskiego

 

O autobiografii Karola Modzelewskiego "Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca" mówił na spotkaniu z Autorem m.in. Jacek Bocheński oraz Seweryn Blumsztajn, Andrzej Friszke, Piotr Osęka i prowadzący spotkanie Mariusz Kubik. W dyskusji zabrał glos Waldemar Kuczyński. Spotkanie odbyło się 25 listopada 2013 w warszawskim Klubie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciól Rozgłośni RWE.      

* * *

Odznaczony Krzyżem Wielkim

Orderu Odrodzenia Polski

W dniu Święta Niepodległości Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył Jacka Bocheńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski "w uznaniu wybitnych zasług dla polskiej kultury, za wybitne osiągnięcia w twórczości literackiej".
.

© Fot. Kancelaria Prezydenta RP
.

*   *   *

20 listopada "Zapamiętani" w księgarniach

Wydawca książki (W.A.B. - Grupa Wydawnicza Foksal) zapowiedział premierę rynkową "Zapamiętanych" na 20 listopada br.

Więcej informacji: http://ksiazki.wp.pl/bid,74839,tytul,Zapamietani,ksiazka.html?t

.

*   *   *

Bocheński o Modzelewskim 

.

Ukazał się listopadowy (11/2013) numer "Nowych Książek", którego centralną postacią jest tym razem Karol Modzelewski. Jego świeżo wydaną autobiografię  "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca" recenzuje Jacek Bocheński.

"To, co recenzent nazwał etyką socjalną - pisze - formowało się u Karola Modzelewskiego począwszy od Października, od współpracy z Lechosławem Goździkiem, jeśli nie pod jeszcze wcześniejszym wpływem utopii socjalistycznej, wychowania w kolektywie i wiecznego marzenia ludzi o równości. W nowym ustroju, gdy notoryczny więzień został nagle senatorem, zderzyła się ta etyka z teoriami neoliberałów, takich jak Hayek, Friedman, a praktycznie w Polsce Balcerowicz".

 

17:31, jacekbochenski , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
piątek, 25 października 2013
Aktualności: październik 2013 r.

.
NIE ŻYJE  TADEUSZ MAZOWIECKI

Polsko, uczcij Go chwilą ciszy.

.


© Fot. www.prezydent.pl


*   *   *


"Zapamiętani" już wkrótce na rynku
.

Książka ukaże się w najbliższym czasie nakładem wydawnictwie W.A.B. (Grupa Wydawnicza Foksal S.A.).

01:22, jacekbochenski , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 10 września 2013
Aktualności : wrzesień 2013 r.

Osiatyński z Bocheńskim w TOK FM

 

W  audycji "Zrozumieć świat" 16 wrzesnia od  godziny 20:10 do 21:00 rozmówcą Wiktora Osiatyńskiego był  Jacek Bocheński.

* * *

Lida

 

 .

Wspomnienie Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej o żonie pisarza, zmarłej 13 września 2008 Lidii Wan-Bocheńskiej.

 

Chociaż jesteśmy z Lidą rówieśnicami i żyłyśmy w tym samym mieście, nie znałam Jej bliżej w latach, kiedyśmy podejmowały najważniejsze decyzje i projektowały swoje życie. Poznałyśmy się lepiej – a może: zaprzyjaźniłyśmy się serdecznie wiele lat później, w okresie, nazywanym potocznie jesienią życia, okresie, którego się na ogół w młodości nie przewiduje.

 

Ale to nie była żadna jesień, to było lato, ciepłe i piękne, a szczególne przede wszystkim dlatego, że Lida, choć od dawna bardzo chora, podjęła ryzyko wyjazdu na niemal całkowite odludzie, do miejsca, gdzie nie było lekarza w pobliżu, prawdę mówiąc w pobliżu był tylko wielki las, a jedynym gościem, jaki ją odwiedzał, był mały, żółty lisek. Tam poznawałam z bliska Lidę – osobę niezwykłą tym szczególnym urokiem, który nie bierze się ani z urody – chociaż Lida była śliczna – ani z mądrości – chociaż Lida była mądra – ale z życia, którego fundamentem były dobre, szlachetne uczucia.

 

O chorobie nigdy się nie mówiło, bo gdzież by tam Lida miała się nad sobą litować... ale mówiło się o książkach, mówiło się o pisaniu i mówiło się o pisarstwie Jacka, kiedy zechciał nam przeczytać kilka kartek z książki, którą właśnie pisze. I patrzyłam na tę wspaniałą żonę pisarza, tak bardzo dumną z niego, ale rzadko mówiącą o tym głośno – i to właśnie chciałabym, żegnając się z Nią, zapamiętać.

I patrzyłam na tę dzielną, zdyscyplinowaną, niedawną konspiratorkę, żonę spiskowca – która nigdy o swoich zasługach dla przybranej ojczyzny nie mówiła, która teraz zwłaszcza, gdy tylu się namnożyło zasłużonych, kwitowała swój udział w tych działaniach milczeniem, a o ryzyku, jakie podejmowała wspólnie z mężem, o ryzyku, jakie podejmowała sama - mówiła z pobłażliwym uśmiechem. I to także pragnęłabym zapamiętać.

 

Małżeństwo Lidy i Jacka trwało przeszło pięćdziesiąt lat. Nie wszyscy w naszym pokoleniu pogruchotanym wojną i komunizmem mieli takie szczęście. Bardzo niewielu z nas udało się przeżyć całe, dojrzałe życie zachowując przekonanie, że czułość i opiekuńczość drugiego człowieka to najbardziej oczywiste składniki codziennego dnia, nawet po pięćdziesięciu latach. Takie wspaniałe życie przeżyła z Jackiem Lida – i o tym również chciałabym tu powiedzieć.

 

Wymknęła się cicho, niemal na palcach, jakby nie chciała robić wokół siebie wielkiego zamieszania. Twarda, dzielna, wspaniała. Żadnych mazgajstw. Zostawiła na ostatek, jak dobra gospodyni, dyspozycje: Jacek ma pisać, przyjaciele mają zająć się Jackiem. I tak ma być.

 

Opiekę nad Nią wziął teraz w ręce ktoś inny. Wierzę najgłębiej, że to nie są chłodne ręce księgowego, ale Tego, co i pierwszemu i ostatniemu ze swoich robotników dał równo, po denarze.

Dziś mogę tylko dodać: Śpij, Lido, spokojnie. Jest tak, jak chciałaś.

ANNA PRZEDPEŁSKA-TRZECIAKOWSKA

 

 

23:24, jacekbochenski , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 20 sierpnia 2013
Aktualności: lipiec-sierpień 2013 r.

W "Gazecie" o faszyzmie  

 

"Gazeta Wyborcza - Magazyn Świąteczny" z 10-11 sierpnia 2013 opublikowała na trzech stronach fragmenty Blogu Jacka Bocheńskiego (Faszyzm, Widok, Słowo, Lekarstwo, Dług, Powód, Spotkanie, Odwet) pod nadanym przez redakcję tytułem "Litania polskich gorszości",  z rysunkiem Jacka Gawłowskiego.

 

O Gracji Kerényi w "Podkowiańskim Magazynie Kulturalnym" 

 

Podkowa Leśna kojarzy się autorowi z Węgrami, działalnością księdza Leona Kantorskiego, przyjaciela polskiej i węgierskiej opozycji w latach osiemdziesiątych, i miejscem zamieszkania Ákosa Engelmayera, byłego ambasadora Węgier w Polsce, przyjaciela Gracji Kerényi - pisze Jacek Bocheński w szkicu "Astrolożka" o znakomitej tłumaczce literatury polskiej na język węgierski ("Podkowiański Magazyn Kulturalny" nr 2/69, wiosna-lato 2013).

"Astrolożka" jest rozdziałem książki p.t. "Zapamiętani" przygotowywanej obecnie do publikacji przez wydawnictwo WAB (Grupa Wydawnicza Foksal).

 

http://www.podkowianskimagazyn.pl/nr69/bochenski.htm

 

12:07, jacekbochenski , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
środa, 19 czerwca 2013
Aktualności: czerwiec 2013 r.

Derwid i Hosper

 

Nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazały się jako Zeszyt 1 i Zeszyt 2 "Piosenki  Taneczne na głos i fortepian" Derwida / Witolda Lutosławskiego (nuty, słowa i noty badawcze). "W trzech piosenkach - pisze autorka not badawczych, Danuta Gwizdalanka - umuzycznione zostały teksty sygnowane nazwiskiem Adama Hospera, ale to też był pseudonim - ukrywał się za nim Jacek Bocheński"…

*  *  *

Foksal wyda "Zapamiętanych"

Grupa Wydawnicza Foksal Sp. z o.o. (dawniej m.in. W.A.B.) zawarła ostatecznie formalną umowę z Jackiem Bocheńskim na wydanie jego "Zapamiętanych". W ubiegłym roku od wydania książki odstąpiło niespodziewanie Wydawnictwo Naukowe PWN, co dało między innymi asumpt do kwietniowej debaty "Czy literaturze potrzebna jest książka" w warszawskiej Radio Café.      

*   *   *

Bocheński o prawach autorskich i ZAiKS-ie

Na uroczystości z okazji 95-lecia ZAiKS-u 21 czerwca w Warszawie Jacek Bocheński, jako przewodniczący Rady Stowarzyszenia, wygłosił przemówienie, do którego odniósł się potem minister Michał Boni. Informowała o tym Polska Agencja Prasowa. Całość kilkuminutowego przemówienia Bocheńskiego o obecnej sytuacji ZAiKS-u można przeczytać na tej stronie internetowej (należy kliknąć  Inne teksty).


Zobacz także: Komunikat PAP o uroczystości
         

*   *   *

O antyku, Europie i Ukrainie

Dziennik kijowski "Den" opublikował 27 czerwca w swoich obu wersjach językowych., ukraińskiej i rosyjskiej, wywiad udzielony przez Jacka Bocheńskiego lwowskiej koresponentce gazety, Julianie Ławrycz.

 http://www.day.kiev.ua/uk/article/ukrayinci-chitayte/kooperaciya-duhu

http://www.day.kiev.ua/ru/article/ukraincy-chitayte/kooperaciya-duha

*  *  *

O Marku Edelmanie


Kolejne spotkanie-dyskusja w Radio Café, zorganizowane 17 czerwca we współpracy ze Stowarzyszeniem Przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii "Otwarta Rzeczpospolita", poświęcone było książce Marka Edelmana "Prosto się mówi, jak się wie". Jednym z uczestników panelu był Jacek Bocheński.

  

© Fot. www.wolnaeuropa.pl

00:49, jacekbochenski , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
piątek, 10 maja 2013
Aktualności: maj 2013 r.

Rozmowa Justyny Dąbrowskiej z Jackiem Bocheńskim

 

Niekonwencjonalna, utrzymana w osobistym tonie, ukazała się w 19 (3331) numerze "Tygodnika Powszechnego" z 12 maja 2013. Justyna Dąbrowska jest autorką wydanego  w roku 2012 przez Wydawnictwo Czarne zbioru  rozmów "Spojrzenie wstecz".   

19:53, jacekbochenski , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
środa, 17 kwietnia 2013
Aktualności: kwiecień 2013 r.

Lwów przyjął Bocheńskiego

     


Afisz zaprasząjacy na spotkanie w kawiarni "Je"

.

23 kwietnia na Uniwersytecie Lwowskim i 24 kwietnia w renomowanej księgarni "Je" przy Prospekcie Swobody 7 (dawnej Al. Legionów) Jacek Bocheński spotkał się dwukrotnie z ukraińskimi czytelnikami, w obecności swego wydawcy i tłumaczy "Boskiego Juliusza" (Niny Biczuji) i "Antyku po antyku" (Wiktora Dmytruka), młodzieży akademickiej, licznych polonistów, również telewizji. Autora przedstawił m.in. obecny na obu spotkaniach Konsul RP we Lwowie, Marian Orlikowski. Przyjazd Bocheńskiego poprzedziła publikacja obszernego wywiadu z autorem w "Lvivskiej Gazecie". Podczas pobytu we Lwowie Bocheński odbyłdłuższą rozmowę na tematy literackie i polityczne z lwowską korespondentką kijowskiego dziennika "Den". Rozmowa ma sięwkrótce ukazać w druku.
.

Uniwersytet Lwowski  - młodzi słuchacze

Uniwersytet Lwowski - publiczność

Od lewej: moderator, autor, wydawca, Konsul RP we Lwowie Marian Orlikowski

Autor i wydawca Wasyl Gabor

Autor rozmawia z publicznością

Książki

Ogólny widok sali

Zobacz film ze spotkania we Lwowie...

*    *    *

Bocheński w Radio Café

Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół

Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego

oraz portal publicystów niezależnych "Studio Opinii"

 
zorganizowały kolejne spotkanie
w Klubie im. red. Aliny Perth-Grabowskiej (Radio Café),
 
w cyklu "Literatura i pisarze" pt.:

Czy literaturze potrzebna jest książka? 


- zainspirowane niedawnym wydarzeniem, ujawnionym na blogu Jacka Bocheńskiego
.

Wydawnictwo Naukowe PWN poinformowało Bocheńskiego, że zmuszone jest odstąpić od zawartej umowy i nie wyda jego książki z zakresu literatury faktu pt. "Zapamiętani".

Nasza decyzja -  pisze PWN - nie ma nic wspólnego z wartością literacką i merytoryczną przedstawionego przez Pana tekstu, który oceniamy bardzo wysoko. Skłoniły nas do niej drastyczne zmiany na rynku książki (…).  Kierując się tegorocznym doświadczeniem, ograniczeniami w dostępie do półki księgarskiej  i tendencją do sprzedaży wybranych książek jedynie za pośrednictwem księgarni internetowej obawiamy się, że nie zagwarantujemy książce należytego dotarcia do czytelników i satysfakcjonującego poziomu sprzedaży.

Książka "Zapamiętani" jest biografią intelektualną autora, opisaną poprzez sylwetki przyjaciół i znajomych, m.in. Jerzego Andrzejewskiego, Tadeusza Borowskiego, Marka Edelmana, Ireny Szymańskiej, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Joanny Guze, Kazimierza Andrzeja Jaworskiego, Marty Fik, Tadeusza Nowakowskiego, Zbigniewa Herberta, Juliana Stryjkowskiego, Artura Międzyrzeckiego, Andrzeja Kijowskiego, Witolda Wirpszy, Andrzeja Brauna, Wiktora Woroszylskiego, Leszka Kołakowskiego, Arnolda Słuckiego, Anki Kowalskiej i innych osób.

Chcielibyśmy porozmawiać m.in. o tym, czy książki w dawnym znaczeniu przestają funkcjonować w przestrzeni publicznej - zarówno jako przedmiot rozmów, jak i cel pisarza, który często zmuszony jest funkcjonować w innej niż dotychczas przez niego rozumiana - przestrzeni twórczej. Także o tym, czy nowoczesne media sprzyjają pisarskiemu kreatywizmowi, czy raczej stanowią jego zaprzeczenie - biorąc pod uwagę dotychczas funkcjonujące standardy. 

Udział wzięli:  

Jacek Bocheński

- prozaik, eseista, autor m.in. Trylogii Rzymskiej:
"Boski Juliusz", "Nazo poeta", "Tyberiusz Cezar"
 

a także:

Leszek Szaruga

- poeta, tłumacz, krytyk literacki,

Krzysztof Varga

- pisarz, krytyk literacki, dziennikarz,

Stefan Bratkowski

- dziennikarz, publicysta, pisarz,
redaktor niezależnego portalu publicystycznego „Studio Opinii”,
członek Rady Nadzorczej Stowarzyszenia RWE.

 

Spotkanie prowadził

Mariusz Kubik - Sekretarz Wykonawczy Stowarzyszenia.


Data i miejsce spotkania:

29 kwietnia 2013 r. (poniedziałek), godz. 18.00
Klub im. Aliny Perth-Grabowskiej (Radio Café)
ul. Nowogrodzka 56 (niedaleko hotelu „Marriott”), Warszawa

www.wolnaeuropa.pl

12:40, jacekbochenski , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
środa, 06 marca 2013
Aktualności: marzec 2013 r.

"Boski Juliusz" po ukraińsku - Bocheński do Lwowa

 

Już ukazał się "Boski Juliusz" nakładem lwowskiego wydawnictwa "Piramida". Na język ukraiński przełożyła książkę Nina Biczuja. Poprzednio w tym samym  wydawnictwie wyszedł  "Nazo poeta", następnie "Antyk po antyku". Autor został zaproszony do Lwowa na dwa spotkania z czytelnikami w przyszłym miesiącu. 

12:04, jacekbochenski , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 19 lutego 2013
Aktualności: luty 2013 r.

Na zaproszenie Ministra Administracji i Cyfryzacji, Michała Boniego, Jacek Bocheński wziął udział w spotkaniu Ministra ze środowiskami twórczymi, które odbyło się 18 lutego 2013 w budynku Ministerstwa, a było poświecone przygotowywanemu przez Ministerstwo projektowi ustawy "o otwarciu zasobów publicznych".  Zabierając głos Bocheński zwrócił uwagę na groźne skutki dla twórców i kultury, jakie spowodowałoby wejście w życie ustawy  w projektowanej wersji, i z zadowoleniem przyjął do wiadomości deklarację Ministra, że zostanie opracowana nowa wersja z poszanowaniem prawa autorskiego.  

* * *

W "Tygodniku Powszechnym" z 17 lutego 2013 ukazał się dodatek pt. "Prawo do twórczości" (partnerami wydania są ZAiKS i Stowarzyszenie Filmowców Polskich), z krótką wypowiedzią Jacka Bocheńskiego: Niejasny projekt ustawy o otwartych zasobach publicznych zakładający wyraźnie tylko dwie rzeczy - pozbawienie autorów ich praw autorskich i umożliwienie bliżej nieokreślonym "podmiotom" komercyjnego korzystania z tych praw - budzi oburzenie środowiska twórczego.  Opowiadam się zdecydowanie za odstąpieniem od tego projektu.

  

12:23, jacekbochenski , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 29 stycznia 2013
Aktualności: styczeń 2013 r.

 

Ukraińcy wydają "Boskiego Juliusza"

 

Po "Nazonie poecie"  i  "Antyku po antyku" ukaże się obecnie w wydawnictwie "Piramida" przekład "Boskiego Juliusza". Ukraiński wydawca zamierza opublikować całą Trylogię Rzymską łącznie z "Tyberiuszem Cezarem".

 

***

 

W Polskim PEN Clubie odbyło się 28 stycznia spotkanie poświęcone pamięci Wiktora Woroszylskiego, w którym uczestniczył Jacek Bocheński. 

13:45, jacekbochenski , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3