© Jacek Bocheński
Warszawa 2009 - 2014
All rights reserved

e-mailBy odszukać konkretny tekst znajdujący się w serwisie, prosimy korzystać z menu kategorii, znajdującego się u góry, na początku strony internetowej

* * *

Materiały (w szczególności: zdjęcia, teksty, multimedia, elementy grafiki) zawarte na niniejszej stronie i jej podstronach chronione są prawem autorskim (na mocy: Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp. wymaga zgody. Dotyczy to przede wszystkim materiałów pochodzących od osób trzecich (np. zdjęć z Agencji Fotograficznych).

Użycie treści strony "jacekbochenski.blox.pl", poza materiałem zdjęciowym jest dozwolone i pożądane. Każde inne niż prawnie dozwolone użycie treści (np. prawo cytatu lub powielanie do celów prywatnych), również w formie elektronicznej wymaga wcześniejszej pisemnej zgody posiadacza praw. Zapytania w tej sprawie należy kierować do administratora strony.
Blog > Komentarze do wpisu
"Antyk po antyku" - najnowsza książka Jacka Bocheńskiego

"Antyk po antyku" nominowany wstępnie wśród 20 książek do Nagrody Literackiej Nike (2011) !

*   *   *

Świat Książki 2010

Premiera: 27 października 2010 r.

Cena: 26 zł

Zapowiadając  ukazanie się "Antyku po antyku" wydawca pisze między innymi:

Na jakie trudności – językowe, obyczajowe, mentalne – napotyka ktoś, kto chciałby nam przybliżyć dziedzictwo antyku? Do jakiego stopnia możemy dziś zrozumieć dawne epoki? Jak znaleźć „odpowiednik” czy „znak” konkretu historycznego? (…)

Teoretyczne rozważania są świetną podstawą, by czytelnik zagłębił się w opowieści o pracy Bocheńskiego nad słynną „trylogią rzymską” (...). Sekrety warsztatu pisarza i badacza idą tu w parze z analizą skutków systemów totalitarnych: "Boski Juliusz", powstały w czasach Gomułki, jest przecież rozprawą o dyktaturze w ogóle. Autobiograficzne wątki rozwijane są w pięknym eseju o przyjaźni Bocheńskiego ze Zbigniewem Herbertem, zawiązanej dzięki wspólnemu uwielbieniu dla starożytnej kultury. Pełne tyleż wnikliwych, co zaskakujących konstatacji, szkice zawarte w tej książce powstawały od wielu lat. Zebrane, stanowią wzruszający hymn na cześć bogactwa antyku, mądrego, obdarzonego subtelnym poczuciem humoru, ze wszech miar wyjątkowego intelektualisty.

.

*   *   *

23 października 2010 r. w "Gazecie Wyborczej" ukazał się fragment książki Jacka Bocheńskiego "Antyk po antyku".


Zobacz więcej:

"PRL i literatura - Awantura o Boskiego Juliusza"

"Poland: In a Crooked Circle" ("Time", January 19, 1962) - przyczynek do historii "Boskiego Juliusza"

.

*   *   *

.

Pierwsza opinia prasowa o nowej książce:

Jacek Bocheński, "Antyk po antyku" , Świat Książki 2010

Autor tłumaczy nam świat antyczny, przybliża jego dziedzictwo  i pozwala lepiej go zrozumieć. Wracamy w ten sposób do korzeni naszej kultury, co ma sens, bo to pozwala nam lepiej rozumieć także współczesny świat. Poza tym zawsze warto jest zapoznać się z przemyśleniami mądrego człowieka, co ostatnio w Polsce nie jest regułą, wręcz odwrotnie. Nie traćcie więc tej szansy.

"Nowa Trybuna Opolska", 23 października 2010 r., witryna

.

*   *   *

"Polska" - "Gazeta Krakowska", 8 listopada 2010 r.

.

*   *   *

O "Antyku po antyku"

w sobotę, 8 stycznia 2011 r., o godz. 10:10, w Programie 2 Polskiego Radia,

mówili: Tomasz Burek, Piotr Matywiecki, Iwona Smolka, w audycji "Tygodnik Literacki".

.
Zobacz informację o audycji pt. "Antyk Boskiego Jacka" na stronie internetowej Polskiego Radia (z możliwością wysłuchania  rozmowy o książce "Antyk po antyku")

czwartek, 23 czerwca 2011, jacekbochenski

Polecane wpisy